Szkolenia zamknięte i wyjazdy team building – Alina Wrocławska

Tu znajdziesz szkolenia dla firm i wyjazdy integracyjne – wyjazdowe

Przedstawicieli jakich zawodów jest największy niedobór na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnich latach przedsiębiorstwa zaczynają mieć coraz większe problemy z wyszukaniem odpowiednich ludzi na rozmaite stanowiska, na dzień dzisiejszy ma taki problem około 45 procent firm z różnych branż. Jak można dostrzec, tego typu sytuacja ma miejsce dużej ilości gospodarek, zaś Polska znajduje się znacznie powyżej średniej w ogólnym zestawieniu. Będzie to skutkiem kilku przyczyn i z pewnością z takich okoliczności są mocno zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Prezentowane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy mają przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy tak naprawdę doświadczonych pracowników fizycznych i kierowców, ale też inżynierów oraz specjalistów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o globalnym kryzysie, ponieważ zakres tego zjawiska zaczął osiągać niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew różnym opiniom, stawiającym pośród najbardziej poszukiwanych profesji specjalistów od informatyki, to statystyki pokazują co innego. Co prawda zatrudnienie dobrej osoby do działu IT w dalszym ciągu nie jest łatwe, to w praktyce wśród badanych zawodów plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najtrudniej już od paru lat jest zatrudnić doświadczonych pracowników fizycznych.
Grupa ta jednak jest bardzo szeroka i obejmuje dużo zawodów. Tak więc są poszukiwani monterzy, mechanicy i elektrycy, dużym zainteresowaniem cieszą się także spawacze, stolarze i osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. W każdej z tych branż bardzo trudno jest ze znalezieniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną bardzo poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą pracowników są kierowcy, przede wszystkim samochodów ciężarowych i autobusów, a potem inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Miejsca kolejne przysługują branży gastronomicznej i usługowej – różnego rodzaju restauracje oraz hotele również nie mają prosto jeśli mają w planach rozszerzyć zatrudnienie o rzetelne osoby na rozmaite stanowiska.
Biorąc pod uwagę sytuacje niejednokrotnie zobaczyć można w licznych branżach coraz większą walkę o pracownika. Przedsiębiorstwa jakie chcą pozyskać nowych proponują coraz to lepsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, którymi przede wszystkim są podwyżki pensji.