Szkolenia zamknięte i wyjazdy team building – Alina Wrocławska

Tu znajdziesz szkolenia dla firm i wyjazdy integracyjne – wyjazdowe

Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatnie miesiące to poprawiająca się sytuacja na pracowniczych rynkach – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy poziom od 1991 roku. Pod koniec 2016 roku wyniosło 8,2 procenta, a spadki zanotowano aż w 14 województwach. Taka sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że będą oni mieli pewne problemy z zatrudnieniem odpowiednich specjalistów.

Z pewnością sytuacja tego typu jest mocno widoczna w branżach technologicznych, tam już od kilku lat pracujący tam ludzie mają świadomość tego, że to oni stawiają warunki. Lecz taka sytuacja zaczyna mieć miejsce w zupełnie nowych branżach, między innymi w obszarach, w których jeszcze do niedawna warunki dyktowali pracodawcy.

Tego typu sytuacja jest korzystna nie tylko dla pracowników, lecz również dla gospodarki, jaką pomoże napędzić odpowiedni wzrost pensji. Dodatkowo coraz większe znaczenie mają różne benefity, jakimi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich na przykład karty sportowe, opiekę medyczną czy też pakiety ubezpieczeniowe dla pracowników i ich rodzin.

Co interesujące, w naszym kraju trendy są całkowicie inne, niż na całym świecie, gdzie jest obserwowany regularny wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że już w bieżącym roku ilość ludzi pozostających bez pracy osiągnąć nawet poziom powyżej dwustu milionów. Głównym powodem takich problemów jest gorsza koniunktura gospodarcza.

Pomimo opinii wielu osób, technologiczny postęp i automatyzacja pracy zbyt mocno nie wpływają na wysokość bezrobocia. Takie hasła często się słyszy od XIX wieku, a cały czas mimo pojawienia się ogromnej ilości najróżniejszych maszyn pracownicy cały czas są potrzebni. Natomiast faktycznie tak jest, że zaawansowane technologie powodują wymieranie pewnych zawodów i tworzenie się innych.

Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo szybko, albo w bezpośredni sposób one korzystają z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie inwestować powinny we własny rozwój i nie bać się zmian.