Szkolenia zamknięte i wyjazdy team building – Alina Wrocławska

Tu znajdziesz szkolenia dla firm i wyjazdy integracyjne – wyjazdowe

Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatnie parę miesięcy to poprawiająca się sytuacja na rynku pracy – jak pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia uzyskał najniższy poziom od 1991 roku. W październiku bieżącego roku miało wartość niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki były widoczne w prawie wszystkich województwach. Tego typu sytuacja oznacza dla pracodawców, że mogą wystąpić pewne kłopoty z zatrudnieniem dobrych pracowników.

Z całą pewnością taka sytuacja występuje w technologicznych branżach, w nich już od kilku lat pracujący tam ludzie są przyzwyczajeni do tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Jednak dość podobna sytuacja ma ostatnio miejsce w zupełnie nowych branżach, również w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze z pracą było bardzo różnie.

Sytuacja tego typu będzie dość korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, lecz i dla całości gospodarki, jaką może rozruszać odpowiedni wzrost wynagrodzeń. Poza tym coraz większą rolę ogrywają dodatkowe benefity, jakimi motywuje się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć sportowe karty, prywatną opiekę zdrowotną czy też ubezpieczeniowe pakiety dla całej rodziny.

Co ważne, trendy w naszym kraju są całkowicie inne, niż na całym świecie, gdzie obserwowany jest ciągły wzrost poziomu bezrobocia. Jak pokazują światowe dane już w tym roku ogólna ilość ludzi bez stałej pracy może sięgnąć poziomu powyżej dwustu milionów. Głównym powodem takich problemów jest gorsza koniunktura gospodarcza.

Wbrew opiniom wielu osób, postęp technologiczny i coraz większa automatyzacja nie mają wielkiego wpływu na wysokość bezrobocia. Takie hasła słyszy się często od XIX wieku, a w dalszym ciągu pomimo stosowania wielu najróżniejszych urządzeń pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą spowodować znikanie pewnych zawodów i powstawanie innych.

Ich liczba w ostatnich latach rośnie bardzo dynamicznie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z tego też powodu coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność pracowników, którzy chcąc utrzymać się na rynku muszą inwestować we własny rozwój i nie bać się zmian.