Szkolenia zamknięte i wyjazdy team building – Alina Wrocławska

Tu znajdziesz szkolenia dla firm i wyjazdy integracyjne – wyjazdowe

Przedstawicieli jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnim czasie pracodawcy mają coraz więcej problemów z wyszukaniem wykwalifikowanych ludzi do pracy, obecnie ma taki problem prawie pięćdziesiąt procent firm. Jak można dostrzec, tego typu sytuacja będzie miała miejsce w wielu gospodarkach, a nasz kraj znajduje się sporo powyżej średniej w ogólnej statystyce. Będzie to skutkiem kilku przyczyn i z pewnością z takiej sytuacji są mocno zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Prezentowane problemy z zatrudnieniem mają firmy z różnych branż, sytuacja tak naprawdę dotyczy kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, ale także specjalistów oraz inżynierów. Aktualnie można już wręcz powiedzieć o światowym kryzysie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich sześciu lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew różnym opiniom, jakie stawiają pośród najbardziej poszukiwanych profesji specjalistów od informatyki, to po statystykach widać co innego. Wprawdzie znalezienie porządnej osoby do działu IT nadal rodzi spore problemy, to w praktyce w całościowym zestawieniu plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najciężej już od kilku lat jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jest jednak ogromnie duża i obejmuje sporo zawodów. Przede wszystkim szukani są monterzy, mechanicy i elektrycy, dużą popularnością cieszą się także spawacze, stolarze oraz osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. We wszystkich tych branżach coraz ciężej jest ze znalezieniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną dość mocno szukaną i niełatwą do znalezienia grupą zawodów są zawodowi kierowcy, głównie autobusów i samochodów ciężarowych, a następnie inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przysługują branży gastronomicznej i usługowej – różnego rodzaju restauracje i hotele także łatwo mieć nie będą jeżeli planują rozszerzyć zatrudnienie o rzetelne osoby na różne stanowiska.
Mając na uwadze sytuację coraz częściej można zobaczyć w sporej ilości branż wręcz walkę o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa które chcą zatrudnić nowych proponują naprawdę atrakcyjne warunki, więc dotychczasowi pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, którymi w pierwszej kolejności będą podwyżki pensji.